A mezőkeresztesi lovasiskola emlékére
A Mezőkeresztesi Lovasiskola volt az a hely, ahol elkezdtem a pályafutásomat. A Szalai Józsi barátom, akinek státusza nálunk “persona non grata” volt, mivel rossz gyerek hírében állt, és gyakran valósította meg a “tiltott fegyver viselés” tényét azzal, hogy mindig rendelkezett maga készítette csúzlival, amiben az sem akadályozta meg ha a felnőttek elvették tőle. Ő hívott magával lovagolni, mert éppen lovasokat toboroztak a keresztesi lovasiskolába. Amikor azonban odaértünk, engem eltanácsoltak, mivel nem a közelben tanultam tovább, és így nem tudtam volna edzésre járni. Haza tekertem hát, és összeszedtem az összes fellelhető pénzt a házban, aminek a legnagyobb tétele is csupán ötven filléres volt. Harminckét forintra volt szükségem, ennyibe került egy óra lovaglás 1975.ben a keresztesi lovasiskolában. Lett egy nagy nejlon zacskóval. Visszatekertem ismét, a Csaba bácsi és Joci (a lovasiskola vezető) az istállófal tövében ültek és beszélgettek. Amikor eléjük álltam kérdőn néztek rám, én pedig odanyújtottam a zacskó pénzt, és mondtam hogy én is szeretnék lovagolni. Nem fogadták el, és mondták, “Na eredj oda a többiekhez”….! Így kezdődött negyven évvel ezelőtt….!
“Csaba bácsi” ahogyan Keresztesen mindenki hívta őt. A teljes neve Szemere Csaba, Örkényben végzett, a legjobb barátja volt Schaurek Ottmárnak, aki halála után ráhagyta a budai villáját. Velem nem foglalkozott, mert nem tartottam azon a szinten, de van róla
néhány emlékem. A harmadik napon már egyedül mentem ki ügetni a Belfegor nevű öreg jószággal, Csaba bácsi megállított és megkérdezte : “Te nem félsz”....!!!??? Bátran válaszoltam, hogy “nem”....! Pedig ha két nappal később kérdezi meg, már talán válaszolni sem tudtam volna annyira féltem, miután a Nábob móresre tanított. Egy két évvel később már feltűnt az öregnek, hogy gyakran találkozik velem, és megkérdezte: ”Te mi akarsz lenni”....? ...Rögtön rávágtam, hogy “LOVAS”....! Akkor szólt a Jocinak, hogy “Ennek a gyereknek mindig adjál lovat, mert ez lovas akar lenni”.....! Ha esett az eső, nem maradt el az edzés, mert “Van esőkabátod, nem”...!? Egyszer versenyre készültek a keresztesi pályán szombat reggel korán. A fiúk előző este buliztak, nem voltak túl elszántak s ez meg is látszott rajtuk. Az öreg lepuhányozta a társaságot, mert mint mondta, “az én időmben reggel nyolckor a legényem ugrasztott ki a nő mellől, a ló már fel volt nyergelve, ugrottam egyet odakint és megnyertem a versenyt. Ezek után leszálltam a lóról és mentem vissza a nőhöz az ágyba, ti meg még aludtatok is két órát….ahh, ez a mai fiatalság”….!
A képen Miklósvári Tomi Ideállal, egy Imperiál unokával. Nagyon sokszor végigültem az edzéseket, és az egyik ilyen alkalommal mondta valakinek az öreg elégedetlenkedve, hogy “Minek könnyítesz akkorát mintha a Bazilika tornyát ugratnád..!”
A képen Ideál és Mohikán látható. Mohikán az egyik legkedvesebb lova volt az öregnek. Egyszer külföldi vendégei jöttek látogatóba, Mohikánt szabadon engedte, aki a kocsija (egy piros 1200as Ladája volt) motorháztetőjéről ette a kockacukrot, és úgy követte Csaba bácsit mint az árnyék.
Joci (Tóth Pál József) volt ‘73tól a lovasiskola vezetője. A képen Kormos nevű lován ül, melyet 240 000 forintért adtak el Amerikába. Akkoriban egy ház ára 80 000 forintot tett ki körülbelül.
Lovász Józsi, a Kapitánnyal 1974 - 75-ben. Józsinál ültem először lovon életemben, bár ő ezzel nem dicsekszik senkinek, mivel akkoriban nem adtam rá okot. Ő volt a példaképem hosszú ideig, tőle adoptáltam a munkába vetett hitemet és a lehető legjobbra való törekvésemet. Nagyon sokat dolgozott a lovaival, s ezt nap mint nap láthattam. A lovas élet soha sem volt könnyű, neki is sok akadállyal kellett megküzdenie a pályán kívül is. Talán ennek okán akart lebeszélni róla, hogy lovas legyek, de ez nekem csak olaj volt a tűzre.
Ez Cifra, Lovász Józsi nagydíjas díjlova. Ha jól tudom ő volt az első nagydíjig kiképzett lova. A dolog érdekessége még, hogy volt benne egy rész sodrott is. Emlékszem, egyszer a Józsi
felültetett rá csak lejártatni. Azt hittem ez már magától csinál mindent, aztán még vágtába is alig tudtam beugratni.
Ez Pityu, Csapó Gabi díjlova volt, egyike annak a három országos szintű díjlónak, akik abban az időben magasabb szinten versenyeztek. Egy vidéki lovasiskola esetében nagy dolog volt ez, hiszen vidékről szinte nem is vettek részt országos díjlovas versenyen abban az időben. Ezek a versenyek mindössze néhány indulóval zajlottak le. Gabi nagyon jó ember volt, emlékszem egyszer felültetett a Ramzesz nevű lovára, és a vágtába beugratást tanítgatta nekem nagy türelemmel. Olyan ember volt, aki az utolsó cigányhoz is ugyanolyan tisztelettel szólt, mintha egy királlyal beszélt volna. A háttérben látható karámról az jut eszembe, hogy egy vasárnapi nap, amikor egy sárga csikó ki volt engedve ebbe a karámba, mi pedig ott “maszekoltunk” a karámfán ülve. A csikó odajött hozzánk, a Bakai Tibi pedig megkérdezte, hogy fel mernék e rá ülni így minden nélkül. Felmertem, de amint felugrottam rá hassal a karámfáról, elindult őrült vágtában bakolva, én meg pár vágtaugrás után leestem róla. Azt hiszem ha kiderült volna, pár tekintélyes seggberúgással gazdagabb lett volna a memoárom.
Miklósvári Tomi Kőteleken a Sárgarigó nevű lovával, aki talán minden idők legjobb keresztesi ugrólova volt. Tomi szerint csak akkor nem nyert, ha nem indult. Amikor én odakerültem Tomi éppen a katona idejét töltötte, ekkor a Rigót a Lovász Józsi lovagolta. Tamás Egerből járt át motorral minden nap az edzésekre. Egyszer el kellett mennie Szegedre, egy fél éves továbbképzésre, és Csaba bácsi csak úgy hagyta meg a lovait, ha legalább heti négyszer megjelenik az edzésen. Ekkor Szegedről járt Mezőkeresztesre motorral, heti négy alkalommal, a januári februári télben.
Ez is Tamás a Rigóval, valami nagy kőfalat ugrattak, ahol jogi nyelven szólva, a “közberakás” esete forgott fenn, minek következtében a kengyelt veszteségként adómentesen le lehetett írni Tamás könyvelésében.
Tomi legendás motorja Fodor Sanyival és Farmosi Lacival. Ezzel járt minden nap lovagolni, ha kellett Szegedről, ami barátok között is 600 km oda vissza. Abban az időben még nem volt motorokon olajfék, de ez már át volt alakítva.
Farmosi Laci Durcással. A hetvenes években kezdődött Magyarországon a bodybuilding korszaka, és Mezőkeresztesen a Hanyecz Laci alapította meg az első ilyet valami fészerben, saját maguk által készített gépekkel. Szinte minden lovas járt bodyzni esténként, a Lovász Józsitól kezdve a Farmosi Laciig. Olyan izmosak voltak mint valami kis Schwarzenegger. Később a Hanyecz Laci is elkezdett járni lovagolni, mert mint mondta, “nem minden bodys lovas, de minden lovas bodys”, legalábbis Mezőkeresztesen így volt a hetvenes évek közepén. Lacival gyerekkorom legszebb éveit töltöttem, egy indián törzshöz tartoztunk, gyakran jártunk felderítésre. Egyik ilyen alkalommal összeszedtük, s elraboltuk a gaz sápadtarcúak földmérő karóit, ami Laci szerint ősi földünk elrablását, az ő kígyónyelvükön viszont a háztáji lucerna kimérését jelentette. A nagy veszélyeket magában rejtő akció késő estig tartott, s amikor megjelentem otthon este tízkor egy öl mérőkaróval, mondván, hogy “jó lesz a wigwamban tüzelni vele”, hát apám arcán nem véltem felfedezni a felhőtlen boldogság tüneteit.
Keresztesi lovasok még 1975 előtt. Az első lovas Tóth Pál József Marikával. A második Zilahy Pista Belfegorral. Zilahy Pista később a Hortobágyi ménes vezetője lett, s neki köszönhetem, hogy egyáltalán lehetőséget kaptam arra, hogy húsz évvel később nagyot ugorhattam a lovas napokon. Belfegor volt az első ló életemben, amivel szabadon ügethettem. A harmadik, Bukovszki Imi (Buki) a Csárdással. Imi gyerekkorom egyik mentora volt, bár akkor még nem működött lovasiskola Mezőkeresztesen. Akaraterejére jellemző volt, hogy egyszer fejébe vette a maraton futást, és úgy készült, hogy reggel korán futva járt be dolgozni Miskolcra, ami háztól házig megvolt vagy ötven kilométer. Őt is példaképemnek tekintettem gyerekkoromban. A negyedik pedig a Farmosi Laci Szépikével. Egyszer ledobta a Durcás nevű lova terepen, kellett neki vagy három órát gyalogolni, a többiek meg röhögve, a térdüket csapkodva fogadták, és azt kiabálták neki, “hogy már éppen kezdtek volna aggódni, de hál istennek nem kellett a keresésére indulni”.... Ezen a képen Ulvicki Tibi barátom látható edzésen a hetvenes évek vége felé Bakával, aki Ob közép osztályig volt kiképezve. Éppen féloldalazást csinálnak. Tibivel még csajoztunk együtt a Keresztesi éjszakai életben, ami általában este tízig tartott, ezután már csak a falu rossza adta hírül harsányan hovatartozását a világnak. Tibi nagyon sokat segített rajtam abban az időben.
Az utolsó keresztesi csapat a lovasiskola megszűnése előtt 1980ban. Miklósvári Tamás Boszorkány, Tóth Pál József Rulett, Bakai Tibor Cilike, Lovász József Sárgarigó. Jellemző volt az akkori lovak képzettségére a következő történet. Egyik vasárnap a Bakai Tibi lova Cilike kint volt kötőfék nélkül a karámban. A Tibi csak úgy buliból felült rá, és megcsinálta a komplett könnyűosztályú programot. Megjegyzem, még a sörényébe sem tudott kapaszkodni, mert akkoriban le volt nyírva a lovak sörénye, ami a képen is látszik. Ezt kötelességemnek éreztem megjegyezni, mivel ezt abban az időben még nem tudta kiposztolni a fészre, mint a mai nyakmadzagos onlinehősök.